Rektoru padomes priekšsēdētājas uzruna LIZDA atbalsta gājienā 2023. gada 24. aprīlī Doma laukumā

Rektoru padome solidarizējas un pauž atbalstu LIZDA izvirzītajām prasībām, kas ir vērstas uz visu līmeņu, tajā skaitā arī augstākās izglītības, pieejamību un kvalitāti, atgādinot, ka finansējums augstākajai izglītībai Latvijā būtiski atpaliek no citu Eiropas valstu finansējuma, turklāt, tas joprojām nav atgriezts līmenī, kas bija pirms 2008. gada finanšu krīzes.

Rektoru padomes ģenerālsekretārs: satraukumam par reflektantu skaita samazināšanos nav pamata

Pretēji plašsaziņas līdzekļos publicētajai informācijai, satraukumam par reflektantu skaita samazināšanos nav pamata. Kā liecina vienotās uzņemšanas sistēmas dati, pieteikumu skaits – salīdzinot ar iepriekšējo gadu – ir sarucis no 10 182 uz 10 148, tātad par 34 pieteikumiem jeb aptuveni 0,3%. Ja salīdzinām šos pašus datus, piemēram, piecu gadu griezumā, tad pieteikumu skaits vienotajā uzņemšanā ir pat pieaudzis.

Rektoru padomes tikšanās ar Igaunijas lietišķo zinātņu augstskolu rektoru padomes pārstāvjiem

Š.g. 8.aprīlī Latvijā viesojās Igaunijas lietišķo zinātņu augstskolu rektoru padomes (Estonian Rectors’ Conference of Universities of Applied Sciences (Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu (RKRN)) delegācija: valdes locekle Piret Reinus, Igaunijas Drošības zinātņu akadēmijas prorektore Triinu Kaldoja, Tallinas Lietišķo zinātņu universitātes rektors Enno Lend, Tallinas Veselības aprūpes koledžas rektore Ulle Ernits, Tartu Veselības aprūpes koledžas rektore Ulla Preeden, kā arī Igaunijas Aviācijas akadēmijas rektors Koit Kaskel.

Eiropas Universitāšu asociācijas paziņojums par situāciju Ukrainā

Eiropas universitāšu asociācija publicējusi paziņojumu, kurā nosoda Krievijas agresiju un pauž solidaritāti ar Ukrainas augstskolu studentiem un personālu, kā arī ar visiem valsts iedzīvotājiem. EUA aicina tās biedrus un akadēmiskās kopienas darīt visu iespējamo, lai izbeigtu karu un sniegtu palīdzību visiem, kurus skāris šis konflikts.

The Council of Rectors of Latvia: anybody can find ways to help the Ukrainian people

The Council of Rectors of Latvia expresses solidarity with the Ukrainian people and our cooperation partners, university students, teachers and researchers – with everyone unconditionally ready to fight for their land and country. At the same time, the rectors of Latvia are calling on Russia’s progressive academic society to take a clear and firm stance, demanding the immediate cessation of the bloodshed in Ukraine.

Agnese Rusakova: Vai jānojauc žogs, lai Laimes lācis iekļūtu Latvijas augstākajā izglītībā?

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā ir iesniegti vairāki priekšlikumi, aicinot atteikties no prasības pēc doktora grāda, lai varētu kandidēt uz profesora amatu, aizstājot to ar vismaz 3 gadu darba pieredzi asociētā profesora vai profesora amatā augstskolā Latvijā vai ārzemēs (ierobežojot to ar valstīm, ar kurām Latvija pieļauj dubulto pilsonību). Tiek apgalvots, ka šāds atvieglots režīms ļaus kvalificētiem diasporas locekļiem vieglāk pieņemt lēmumu par reemigrāciju uz Latviju.

Rektoru padome aicina Saeimas Izglītības komisiju atbalstīt IZM priekšlikumu noteikt pielīdzināšanas kārtību ārvalstu profesoriem bez doktora grāda

Rektoru padome ir vērsusies Saeimā, aicinot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputātus atbalstīt izglītības un zinātnes ministres A. Muižnieces priekšlikumu uzdot Ministru kabinetam noteikt kritērijus un kārtību, kādā akadēmiskā personāla amatu pretendentiem, kuriem nav doktora grāda, pielīdzina zinātniskās darbības sniegumu un kompetenci, kas iegūta citu valstu augstskolās.