Rektoru padomes priekšsēdētājas uzruna LIZDA atbalsta gājienā 2023. gada 24. aprīlī Doma laukumā

WhatsApp Image 2023-04-24 at 19.52.38

Rektoru padome solidarizējas un pauž atbalstu LIZDA izvirzītajām prasībām, kas ir vērstas uz visu līmeņu, tajā skaitā arī augstākās izglītības, pieejamību un kvalitāti, atgādinot, ka finansējums augstākajai izglītībai Latvijā būtiski atpaliek no citu Eiropas valstu finansējuma, turklāt, tas joprojām nav atgriezts līmenī, kas bija pirms 2008. gada finanšu krīzes.

Krišjāņa Kariņa (JV) valdības mērķis ir ekonomikas transformācija labākai dzīvei Latvijā. Bet kas tad to transformāciju īstenos? Vai ir iespējama ekonomikas transformācija bez augstākās izglītības? Kad mēs sapratīsim, ka Latvija nav dabas vai industriālo resursu zeme, un vienīgais, kas mums ir, tas ir cilvēkkapitāls – strādīgs, atbildīgs, intelektuāls un radošs – tāds ir tas latvietības ģenētiskais kods, kas drīz būs biežāk pasaulē sastopams, nekā savā zemē, jo šeit tas tiek spītīgi iznīcināts. Mums jaunieši nepiedos, jā necīnīsimies pret politiķu un valdības aroganci un ignoranci.

Nelsons Mandela ir teicis, ka izglītība ir visspēcīgākais ierocis, lai mainītu pasauli. Šobrīd mums jāsaka, izglītība ir ierocis, lai pasauli vismaz noturētu kaut cik veselā saprāta robežās. Nu jau neskaitāmi pētījumi rāda, ka nabadzība, sociālā spriedze, neticība un neuzticība valstij ir visciešākā korelācijā ar izglītības trūkumu. Pandēmijas un kara šausmas to apstiprina ik uz soļa. Tāpēc Rektoru padome aicina nevis uz sporādisku un haotisku, četru gadu terminētu, politiskās ambīcijās angažētu un neskaitāmās reformās balstītu izglītību, bet uz sistemātisku, nepārtrauktu un konsekventu, cieņpilnā attieksmē pret pedagogiem balstītu darbību, valstij ieguldot visu veidu, arī augstākās izglītības pieejamībā – gan prasmju un zināšanu diversitātes, gan reģionālās, gan sociālās iekļautības ziņā.

Jau sākot ar 11. gadsimtu universitātes un akadēmijas Rietumu kultūrtelpā nes zināšanu gaismu, kas rezultējas brīvībā domāt, brīvībā runāt un brīvībā iegūt izglītību, – trīs demokrātijas ilgtspējības pīlāros, kuri nav iespējami bez augstākās izglītības, savukārt augstākā izglītība nav iespējama bez adekvāta finansējuma. Pēdējais brīdis iestāties par izglītotu un veselīgu sabiedrību!

Rūta Muktupāvela

Rīgā, 24.04.23.